gpad
11 بهمن 1401 - 13:36

مهم‌ترین محورهای تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس چه بود؟

تأکید بر افزایش بودجه وزارتخانه‌های آموزشی، ضرورت بازسازی و مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی، وضعیت نابسامان شرکت دخانیات در استان‌های شمالی و تأکید بر امکان پیش‌بینی‌پذیری نرخ ارز، مهم‌ترین محورهای تذکرات شفاهی امروز نمایندگان بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس،در جلسه علنی امروز سه شنبه 11 بهمن ماه، تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در تذکرات شفاهی خود به موضوعات مختلفی همچون افزایش بودجه وزارتخانه‌های آموزشی، ضرورت بازسازی و مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی، وضعیت نابسامان شرکت دخانیات در استان‌های شمالی و تأکید بر امکان پیش‌بینی‌پذیری نرخ ارز اشاره کردند.

پاک‌فطرت: نجات کشور با پرداختن به حوزه آموزش امکان‌پذیر است

در همین راستا،‌ علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز، در تذکر شفاهی خود ضمن تبریک ایام دهه فجر به ملت قهرمان ایران خطاب به رئیس‌جمهور گفت: در کشوری که روز به روز بانک‌های آن مجهزتر شوند، مراکز آموزشی فرسوده‌تر خواهند شد. نجات هر کشور به حوزه آموزش آن برمی‌گردد و هزینه در حوزه آموزش بهترین سرمایه‌گذاری است.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی افزود: وزارت آموزش و پرورش باید وزارتخانه اول کشور باشد و بودجه مناسبی برای آن در نظر گرفته شود. متأسفانه بودجه وزارتخانه‌های آموزشی نسبت به جمعیت آن ناعادلانه دیده شده، تعامل با جوانان با تقویت بودجه آموزشی باید افزایش یابد. هزینه‌های جاری کشور با درآمدها همخوانی ندارد و این به ضرر حفظ سرمایه‌های اجتماعی است.

علیپور: مجلس در بودجه سال آینده برای مقاوم سازی خانه های روستایی خوی ردیف بودجه در نظر بگیرد

محمد علیپور نماینده مردم ماکو در تذکری گفت: متاسفانه در فاصله 10 روز دو زلزله بزرگ شهرستان خوی و روستاهای تابعه را لرزاند و این مسئله مردم خوی و روستاهای تابعه را دچار مشکل کرده است، البته وزیر کشور، رئیس ستاد بحران، استاندار، فرماندار، رئیس بنیاد انقلاب اسلامی، رئیس هلال احمر در شهرستان حضور یافته و رئیس جمهور و معاون اول ایشان نیز پیگیر مسئله هستند و افراد خیر حضور پررنگی دارند. همچنین سپاه پاسداران، ارتش قهرمان و قرارگاه شمالغرب نیز در منطقه حضور یافته و لذا از همه تشکر و قدردانی می کنم.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس یازدهم ادامه داد: با این وجود به دلیل پس لرزه ها مردم نمی توانند در خانه های خود مستقر شوند، لذا بازسازی و مقاوم سازی خانه های روستایی ضروری است، بنابراین از مجلس محترم می خواهم در قانون بودجه سال آینده برای مقاوم سازی خانه های روستایی خوی بودجه در نظر بگیرد.

وی افزود: همچنین از وزیر جهاد کشاورزی می خواهم سهمیه آرد استان را افزایش دهد، چرا که با توجه به اینکه مردم خانه های خود را از دست داده اند، باید با تامین نان، آنها را حمایت کنیم.

سنگدوینی: وضعیت نابسامان شرکت دخانیات در استان های شمالی قابل قبول نیست

رمضانعلی سنگدوینی، نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انتقاد از وضعیت شرکت دخانیات اظهار داشت: وضعیت نابسامان این شرکت به ویژه در استان های شمالی غیرقابل قبول است و کشاورزان و تولیدکنندگان به کلی رها شده اند.

وی افزود: اکثر نیروهای فصلی و کشاورزان بیکار شده اند و در سال گذشته مدیرعامل و رئیس صندوق بازنشستگی با سفر به استان گلستان قول‌هایی برای حل مشکل نیروی انسانی و پرداخت مطالبات ارائه کرد که این موضوع عملیاتی نشد و در حال حاضر شاهد جذب نیروهایی در دخانیات هستیم که هیچ ضابطه‌ای ندارد و سازمان بازرسی، از کمیسیون اصل 90 مجلس و دیوان محاسبات می‌خواهم به این موضوع رسیدگی کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در تذکر پایانی خود خواستار استمهال وام‌های کشاورزی و پرداخت وام خرد توسط بانک‌ها از رئیس‌جمهور شد.

منتظری: بانک مرکزی نیاز به پیش‌بینی‌پذیری در نرخ ارز دارد 

غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان نیز در تذکر شفاهی خود ضمن تبریک ایام‌الله دهه‌فجر خطاب به وزیر نفت گفت: افزایش بی‌‌رویه مصارف گاز خانگی نارضایتی عمومی را به دنبال داشته است، برای گاز مراکز تولیدی به ویژه گلخانه‌ها تدابیری بیندیشید زیرا تولید از رونق لازم افتاده است. بانک مرکزی نیاز به پیش‌بینی‌پذیری در نرخ ارز دارد، بازار آزاد نباید تعیین‌کننده نرخ ارز باشد، همه مردم به ثبات قیمت ارز نیاز دارند و پیش‌بینی‌پذیری ضریب ریسک در بازار آزاد را کاهش خواهد داد.

این خبر در حال تکمیل است...

منبع: فارس
شناسه خبر: 1009834